Opustil nás STRÝC JÁN

Opustil nás STRÝC JÁN

6.3.2017 | Jozef Komorný

Veľmi smutná správa letí Senicou. Dnes, v pondelok 6. marca odišiel do futbalového neba vo veku 89 rokov Ján Baďura, ktorého v Senici a najmä medzi futbalistami poznal každý ako Strýca Jána, ktorý bol a navždy ostane legendou senického futbalu.

KRÁTKY PRIEREZ KARIÉROU JÁNA BAĎURU
Góly ho dávať nebavilo, skôr im zabraňovať a tak jeho osud bol odjakživa medzi žrďami. Už ako 14 - ročný chytával za AC Sotina (v tom čase samostatná obec), kde ho objavili senickí funkcionári a jeho trénerom nebol nikto iný, ako Rudolf Pšúrny, zakladateľ senického futbalu. Senický dorast v tom čase bojoval dokonca o majstra Slovenska. V doraste bol oporou a tak nebolo prekvapením, že začal dostávať šancu aj A - mužstve. Výber senických študentov reprezentoval na turnaj Športových hier podjavorinských študentov.

Keď mala Myjava problémy v divízii, na dva roky si „požičala“ Jána Baďuru. Po návrate do Senice stál v jej bráne až do 35 - ky. Po skončení aktívnej činnosti začal ako futbalový rozhodca. K trénerstvu ho priviedla náhoda. V zápase Senice s Gbelami vtedajší tréner Kováčik sa akosi nevedel dohodnúť s mužstvom a jednoducho cez polčas odstúpil. Chlapci požiadali Jána Baďuru, aby ten zápas doviedol ako tréner do konca. A takto sa začala trénerská kariéra tohto velikána senického futbalu, ktorá trvala takmer štyridsať rokov.

Jeho srdcovkou boli mládežníci, veľmi rád chodil na futbal po okolí, kde objavil množstvo talentov pre senický futbal a vychoval nielen pre A - mužstvo, ale aj pre mládežnícke futbalové reprezentácie. Až traja jeho zverenci si zahrali za reprezentačné A - mužsvo Československa (Jozef Šajánek a Rudolf Pavlík) či Slovenska (Dušan Vrťo). Na prvoligových trávnikoch sa presadilo toľko hráčov, že by sa pozbierali aj na dve futbalové jedenástky.

S mužmi dokázal postupne postúpiť do majstrovstiev oblasti, do divízie i do 1. Slovenskej národnej futbalovej ligy (SNFL). V ročníku 1982/83 sa stal asistentom Stanislava Jarábka v 1. SNFL a vybojovali prvú medailu pre Senicu za 3. miesto za Nitrou a Slovanom. Veľmi si vážil, že na trénerských lavičkách boli jeho súpermi také trénerské osobnosti, ako Jozef Vengloš, Valér Švec, Štefan Jačianský, Anton Dragún, Vladimír Hrivnák, Anton Urban, Štefan Hojsík, Jozef Adamec, ale i jeho bývalý zverenec Fridrich Hutta, vtedy ako tréner VSŽ Košice.

Okrem dvoch rokov vo VTJ Senica strávil všetky ostatné v Slovenskom hodvábe. Aj vo VTJ Senica trénoval dvoch hráčov, ktorí sa dostali do ligy i do reprezentácie, Petra Petráša a Pavla Masaryka.

Meno Jána Baďuru je v Senici späté najmä s mládežníckymi mužstvami!

- Táto práca ma veľmi bavila, pretože hlavne u mládeže je za trénerom vidieť práca. U dospelých bývajú zvyčajne kádre mužstiev stabilné s minimálnymi zmenami, no u mládeže sa rok čo rok obmieňajú a treba si družstvo vybudovať k obrazu svojmu. Tu je za vami vidieť práca. Mojím koníčkom bolo sledovať mladých hráčov po okolitých obciach a tých najlepších priviesť do Senice. Z okolia som si vytipoval viacerých, z ktorých sme poskladali dorast. Ten hral v 1. lige a nie podradnú úlohu. Hrali sme vyrovnané partie s mužstvami takých klubov ako Slovan, Inter, Nitra či Trnava,“ povedal pred časom Ján Baďura.

Za svoj celoživotný prínos pre slovenský futbal bol vyznamenaný Slovenským futbalovým zväzom a Mesto Senica mu udelilo ocenenie Srdcom Seničan !

Strýc Ján Baďura 11. októbra minulého roku oslávil svoje 89. narodeniny. Tej jubilejnej 90 - ky sa už bohužiaľ nedočkal.

Česť jeho svetlej pamiatke!

Posledná rozlúčka s Jánom Baďurom bude v piatok 10. marca o 11. hodine na cintoríne v Senici.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
V prvom zápase baráže sme prehrali v Skalici 2:1

V prvom zápase baráže sme prehrali v Skalici 2:1

22.5. | TASR
Mládežnícki tréneri hodnotia zápasy našej Akadémie (20.T)

Mládežnícki tréneri hodnotia zápasy našej Akadémie (20.T)

22.5. | Tomáš Nečas
V poslednom zápase nadstavby sme s FC Nitra prehrali

V poslednom zápase nadstavby sme s FC Nitra prehrali

20.5. | TASR

Copyright © 2018 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu