Šéftréner mládeže Milan Suchý má v Senici smelé plány

Šéftréner mládeže Milan Suchý má v Senici smelé plány

21.07.2017 | Vlado Miček

Do klubových štruktúr FK Senica sa vracia po prestávke skúsený tréner mládeže Milan Suchý. O tom, čo je v klube nové na začiatku novej sezóny ohľadom mládežníckych výberov sme sa obrátili na šéftrénera mládežníckych výberov.

Minulú sezónu si strávil mimo štruktúr senického klubu. Prečo si sa vrátil späť?

V minulej sezóne som pôsobil v Spartaku Trnava, ale k Senici mám srdcový vzťah, a  to zavážilo, že som sa vrátil naspäť. Aj keď som hrával v Bratislave, ale Senicu mám rád. Je to pre mňa výzva, aby sme Senicu vrátili tam kam patrí v mládežníckych kategóriách v rámci Slovenska, kde sme patrili k tomu najlepšiemu. Bohužiaľ tu v minulej sezóne bolo minimum Seničanov, ktorí sa však postupne vracajú späť.

Tvoje slová potvrdil pri odchode do Brondby Kodaň aj Filip Blažek, ktorý tvrdil, že bol z minulej sezóny sklamaný, keďže v Senici bol zvyknutý vždy hrávať o najvyššie priečky.

Má pravdu, hlavne v tých vyšších kategóriách U19 a U17 sme vždy bojovali o najvyššie priečky. V tej poslednej sa nám to nepodarilo, ale som presvedčený, že sa vrátime tam, kam patríme a čo je hlavné, hráčov výkonnostne posunieme na vyššiu level.

Nastali zmeny na trénerskych postoch, predstavíš jednotlivých trénerov.

U19 – Stano Macek: Skúsený tréner, ktorý už v Senici predtým niekoľko rokov pôsobil. V uplynulej sezóne bol trénerom trnavskej devätnástky. Dokonale pozná prostredie, je to kvalitný tréner, takže sme v klube presvedčení, že U19 dá opäť dohromady.

U17 – Vlado Včelka – Už v závere sezóny zaskočil v najstaršej mládežníckej kategórii a dokázal ju zachrániť. Spolieham sa na neho predovšetkým preto, že má naozaj kvalitný hráčsky materiál. Nielen kvantitatívne, ale aj kvalitatívne je tento výber na dobrej úrovni. Verím, že z tohto družstva dostane maximum.

U16 – Edo Vilčinský – Bol s týmto istým ročníkom minulý rok v pätnástke, osvedčil sa a dostáva šancu aj v tejto sezóne. Ide o mladého ambiciózneho trénera, ktorý má mužstvu čo dať.

U15 – Jozef Uhlár – Podobne ako vo vyššej kategórie aj tento tréner sa so svojimi zverencami posúva vyššie. Ide o skúseného trénera, ktorý na tejto pozícii pôsobí už dlhšie. Pozná prostredie, čo som mal možnosť vidieť zápasy tohto ročníka v minulej sezóne, je po ňom vidieť kvalitná práca.

U14 – Rudo Bíly – Rovnaká situácia ako v dvoch vyšších kategóriách, aj tento skúsený tréner sa posúva so svojimi zverencami. Bude zároveň aj šéftrénerom žiakov. Má k dispozícii nielen široký, ale aj kvalitný káder. Spolieham sa na to, že aj výsledky budú tomu zodpovedať.

U13 – Marek Tvrdý – Je to mladý ambiciózny tréner. Momentálne je študentom FTVŠ, je vidieť, že je zanietený. Cítiť z neho entuziazmus, ktorý dúfam prenesie aj na svojich zverencov.

U12 – Roman Truska – je to bývalý hráč Senice a verím, že dostatočne pripraví chalanov do vyšších vekových kategórií.

Prípravky – Peter Baumgartner – bude šéftrénerom prípraviek. Ide o mimoriadne skúseného trénera, jedného z najlepších trénerov v tejto vekovej kategórii.V súčasnosti sa doťahujú posledné maličkosti pri jednotlivých kategóriách, ale na 99% je už väčšina vecí dotiahnutá.

Mládežnícke družstvá už začali prípravu.

Som rád, že klub im pripravil kvalitný tréningový program s množstvom prípravných duelov. Čo je nemenej dôležité, mužstvá sa hneď na prvých tréningoch zišli v dostatočnom počte, čo dáva predpoklad kvalitnej prípravy. Ak prirátame hráčov na dovolenkách a pár takých, ktorí si doliečujú zranenia, môžeme byť s počtami a kvalitou spokojní.

Stihol si už navštíviť niektoré tréningy osobne.

Áno, bol som na U19 hneď na otváracom tréningu a môžem povedať, že hneď ten úvodný mal veľmi solídnu úroveň. Bola z hráčov cítiť radosť, že sú na tréningu. Do mužstva sa vrátilo niekoľko hráčov, ktorý v minulej sezóne pôsobili v Skalici. Či už to Erik Závodský alebo Noro Mihál. Vrátil sa aj Marko Totka, v ktorom vidíme obrovský potenciál. Takisto som si pozrel niekoľko chlapcov, ktorí vyzerali na úvodnom tréningu solídne. Som presvedčený, že tohtoročná U19 bude na podstatne vyššej úrovni ako tomu bolo minulý rok.

Výsledky sú jedna vec, ale prioritou práce s mládežou je príprava pre mužskú kategóriu. Mená, ktoré zo Senice vyšli potvrdzujú, že v minulosti sa to darilo.

Samozrejme aj v súčasných mládežníckych mužstvách je veľký potenciál. Jednou z vecí je, že chceme zlepšiť výsledky, ale najdôležitejším aspektom tréningového procesu v mladších vekových kategóriách je práve príprava hráčov do mužskej kategórie.

Našim cieľom je v Senici vychovať komplexného hráča. A to nielen po futbalovej stránke, ale aj mentálnej. Práve s týmto aspektom výchovy sa mi zdá, že sme mali doposiaľ problém. Neboli sme na to zvyknutí, ale v závere uplynulej sezóny sa nám stalo, že hráči nepreukázali dostatočný vzťah ku klubu. Pozerali čisto na svoje záujmy a bola s nimi ťažká komunikácia. Preto si vážime tých, ktorí tu zostali a som presvedčený, že si chalani k svojmu klubu vybudujú pozitívny citový vzťah. A to nielen tí domáci, ktorý ho majú prirodzení, ale aj chalani z celého Slovenska si Senicu zoberú za svoju.

Verím, že budú nasledovať Filipa Blažeka, ktorého dávam aktuálne za príklad, lebo toto je práve to, čo chceme z týchto chlapcov dostať. Ale nie je to len Blažek, ale aj Baumgartner a Tomič, ktorý sa dostali do 25 členného výberu áčka Sampdorie Janov, Maťo Adamec je v kádri St. Pôltenu v najvyššej rakúskej súťaži, Samo Mráz a Juraj Chvátal sú v Žiline, ktorá bojuje o Ligu majstrov. Sú tu ďalší hráči, ktorí prešli našou akadémiou a presadili sa v európskych kluboch. Samo Chromek v ADO Den Haag, Dávid Filinský hrá profesionálnu súťaž v Taliansku. Erik Bašista z našej akadémia teraz nedávno prestúpil do Norimbergu. Je vidieť, že s mládežou sa pracovalo dobre a aj sa bude.

Skvelé podmienky pre mládež

Ja som v uplynulej sezóne pôsobil v Trnave, a tak viem posúdiť, ako je na tom Senica skvele čo sa podmienok týka. V Trnave robia maximum pre mládež, ale keď to porovnám materiálne a technicky, sme na tom neporovnateľne lepšie. Máme výborné ihriská, máme k dispozícii nafukovaciu halu, čo je oproti ostatným slovenským klubom obrovská výhoda. Máme k dispozícii veľa trávnatých ihrísk s kvalitným povrchom v okolitých dedinách. Máme v súčasnej situácii mimoriadne kvalitné trénerské obsadenie. Každý hráč, ktorý príde do Senice má obrovské možnosti, aby vo svojom výkone napredoval.

Spolupráca s klubmi na okolí.

Chceme obnoviť spoluprácu s klubmi v širšom okolí. Momentálne v tomto regióne Záhoria a Kopaníc je Senica jediným klubom v najvyššej súťaži. Radi by sme čerpali hráčov predovšetkým z regiónu. K tomu už treba určitá forma spolupráce s klubmi a istá forma scoutingu. V krátkej dobe chceme nadviazať s klubmi užšiu spoluprácu. Zatiaľ to nebudem konkretizovať, keďže presnú koncepciu ešte dolaďujeme, a tak potrebujeme na to ešte istý čas.

Nebojíš sa, že to budú kluby brať tak, že im vyjedáme hrozienka z koláča?

Práve preto to ešte nechceme konkretizovať. Je nám jasné, že to musí byť na princípe obojstrannej spokojnosti. Chceme nastaviť mechanizmus, pri ktorom budú obe strany spokojné, čo je alfa a omega dlhodobej úspešnej spolupráce. Prvé krôčiky robíme už teraz. Radi by sme, aby sa aj mládežnícke kolektívy častejšie ukazovali v regióne. Teraz napríklad naša sedemnástka odohrá duel v Hlbokom s domácimi mužmi, ďalšie zápasy sú v riešení.

Spolupráca s rodičmi

Za mňa ju môžem hodnotiť ako veľmi dobrú vo všetkých sférach. Viacerí nám pomáhajú nielen členským, ale v rámci možností ďalšou pridanou hodnotou. Niekto investuje svoj voľný čas, iný zase prispeje aj finančne či materiálovo. Vážime si každú podporu, a to aj napríklad ich početná účasť na zápasoch, keďže aj to je motiváciou pre mládež, keď sa môžu ukázať pred svojimi najbližšími.

MOTTO: Chceme vychovať komplexného hráča s víťaznou mentalitou. Na dosiahnutí tohto cieľa budeme pracovať na všetkých tréningoch, či už spoločných, ale aj individuálnych.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Tlačová konferencia FK Senica pred novým ročníkom Fortuna ligy

Tlačová konferencia FK Senica pred novým ročníkom Fortuna ligy

16.7. | Klub
V generálke sme prehrali s MTK Budapešť 4:0

V generálke sme prehrali s MTK Budapešť 4:0

15.7. | Klub
Kategórie žiakov štartujú prípravu v stredu 18. júla

Kategórie žiakov štartujú prípravu v stredu 18. júla

13.7. | Tomáš Nečas

Copyright © 2018 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu